Наукова бібліотека імені М.В. Довнар-Запольського

У ріднім слові цілий світ

            21 лютого у всьому світі відзначається День рідної мови. Започаткований у 1999 році на сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, він спрямований на підтримку мовного та культурного розмаїття. Заснування свята має велике значення. За оцінками фахівців, із 6000 мов, які нині існують, більшість перебуває під загрозою зникнення. Залучення уваги міжнародної спільноти до цієї теми – важливий крок до визнання необхідності захистити й зберегти розмаїття мов і культур світу, адже за кожною мовою – цілий світ традицій, народної музики, обрядів, звичаїв, фольклору.
           В Україні свято існує з 2002 року з метою зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвиткові мов національних меншин. Мова – це величезне надбання людства. Вона не лише найпотужніший засіб спілкування, знаряддя мислення, але й історія народу, необхідна умова його існування. Мова спрямована як у внутрішній світ людини, її психіку, так і в зовнішній світ природи і людських взаємин. Вона є основою зростання особистості.
Ось декілька цитат визначних людей:

"Мово! Пресвята Богородице мого народу! З чорнозему, з любистку, м’яти, рясту, євшан-зілля, з роси, з дніпровської води, від зорі і місяця народна.
Мово! Мудра Берегине, що не давала погаснути земному вогнищу роду нашого і тримає народ на небесному Олімпі волелюбності, слави і гордого духу.
Мово! Велична молитво наша у своїй нероздільній трійці, що єси ти і Бог Любов, І Бог Віра, і Бог Надія!
Мово наша! Звонкова кринице на середохресній дорозі нашої долі! Твої джерела б’ютьдесь від Магми, тому й вогненна така. А вночі купаються в тобі ясні зорі, тому й ласкава така".

(Катерина Мотрич)

"Мова - це великий дар природи, розвинутий і вдосконалений за тисячоліття з того часу, як людина стала людиною. У кожного народу своя мова. Це великий скарб, який треба шанувати, берегти і розумно збагачувати, не причиняючи йому ніякої шкоди".

(К. Крапива)

Електронна презентація книжкової виставки

 

 

 

 

 

Остання редакція: 20.09.23